Az építőipar napjainkban szinte mindegyik nemzetgazdaság meghatározó ágazata. A globális verseny új feltételeinek való megfelelés kényszere, azonban jelentős változásokat hozott az elmúlt évtizedben az iparágban, illetve a következő években további átstrukturálódás várható.
A szektor alapvető piaci szereplői a termelő tevékenységet végző cégek (alapanyagok, eszközök, berendezések, komponensek gyártása), és a meglévő építmény-állomány folytonos menedzselését végzők. Az anyagok, gépek gyártása és ezek disztribúciója esetén a profit ciklus, jelentősen függ a makrogazdasági mutatóktól, és az új építési projekt-munkálatok jövedelmezősége szintén változékony, értékhozzáadó képességük sokszor relatíve csekély.
A globális folyamatok új kihívások elé állították az építőipar szereplőit is. Az ennek való megfelelés érdekében az építőiparnak egy hagyományos, kevéssé innovatív szektorból lényegében egy tudás-intenzív „szolgáltatást” előállító és menedzselő iparággá kell válnia. A végső felhasználó igényeinek történő megfelelés, továbbá a felhasználó alkotó bevonása a tervezés, építés kivitelezést elősegítő megoldások.
Mivel az idei év is jó eséllyel a felkészülésről szól. Elsődlegesen a szakképzett munkaerő fejlesztése és megtartása, valamint az új, zöld energia területén ismert technológiák elsajátítása lehet a cél. “A napkollektortól kezdve a kondenzációs kazánokig nagyon sok olyan fejlesztés van, amelyhez szaktudás kell, tehát ezek már nem azok a hagyományos - szakik által beépített - technológiák”.
Az uniós irányelvek leginkább a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányulnak, amely csak az új technológiák felhasználásával lehetséges. “Országszerte elsősorban a termálvízre vagy a hőszivattyús eljárásokra, a biomassza, illetve a hulladéklerakókban keletkező biogázok hasznosítására gondolhatunk. Komoly felújítási koncepcióra van szükség, mivel a lakásokat már környezetvédelmi tanúsítványokkal kell ellátni. A külső szigetelés és a nyílászárók cseréje mellett épületgépészeti felújításokra, így fűtéskorszerűsítésre is szükség van. A három együtt hatékony igazán. A lakás felújítás, korszerűsítés, folyamatos kihívást jelentenek. A szakboltokban jól végig kísérhető a megújító megoldások lehetőségei, amelyekkel korszerűen biztosíthatjuk otthonainkban a technológiai újításokat.
SOPRONBAN évtizedek óta működő építőipari kereskedelmi vállalkozásként működik a FÜZI SZERELVÉNY szakbolt és a KORALL FÜRDŐSZOBA ÉS LAKBERENDEZÉSI szaküzlet. Szakértelmükkel továbbra is készségesen segítünk ügyfeleinknek az új megoldásokban, és a kor kihívásainak megfelelően. Szerző: Goodman Gábor - tervező, szaktanácsadó.